Zanim wsiądziesz do samolotu, warto poznać kilka wskazówek, które przygotują Cię do “dominikańskich klimatów”. Jak ogarnąć lokalny luz, przetrwać bez europejskich gniazdek i nie dać się wyprzedzić na drodze skuterowi z czterema pasażerami? Czytaj dalej, a dowiesz się wszystkiego, co trzeba wiedzieć przed lądowaniem na Karaibach.
1. Jest tutaj (bardzo) ciepło
Rzecz jasna, w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Gorący klimat Dominikany nawet w najmniejszym stopniu nie przypomina tego polskiego – oddycha się z ogromną lekkością, a promienie słonecznie przyjemnie otulają skórę (jest to wynik wysokiej wilgotności oraz wolnego od zanieczyszczeń powietrza). Nie musisz także obawiać się spadków temperatury – najzimniej jest tutaj od listopada do marca, gdy termometry wskazują, bagatela, 21°C w nocy. Jeśli udało Ci się kiedyś odwiedzić Hiszpanię (która pod względem pogody często jest porównywana do Dominikany), to zapewne pamiętasz mroźne noce, gdy temperatura nierzadko spadała poniżej zera. W Dominikanie czegoś takiego nie uświadczysz – gdyż przyjemnie ciepło jest tutaj przez cały rok. Zachęcamy do przeczytania artykułu: Dominikana – pogoda. Kiedy jest tutaj najcieplej?, dzięki któremu jeszcze lepiej poznasz tropikalny klimat tego kraju. ☀️
2. Jest tutaj (bardzo) bezpiecznie
Zgadza się – medialne doniesienia o zabójczych huraganach i agresywnych obywatelach możemy włożyć między bajki. W gruncie rzeczy, bezpieczeństwo w Dominikanie jest praktycznie identyczne, jak w krajach europejskich (a nawet uważamy, że jest pod tym względem lepiej – wszak w ostatnich latach nie odnotowano tutaj żadnych poważnych aktów terroryzmu, jak np. w Niemczech). Oprócz tego:
- huragany zdarzają się ekstremalnie rzadko, a większość z nich i tak jest zbyt słaba, aby np. porwać samochód lub wyrządzić krzywdę człowiekowi;
- malaria i inne choroby zakaźne to problem wykreowany praktycznie w 100% przez media, każdego roku Dominikanę odwiedzają miliony turystów, którzy wracają do domi w pełni zdrowia.
Summa summarum – stosuj się do zaleceń i przestrzegaj podstawowych zasad bezpieczeństwa (wymachiwanie portfelem po zmroku i przebieganie przez ruchliwą ulicę to z pewnością zły pomysł), a wszystko będzie w porządku. 😉 Może Cię zainteresować artykuł: Czy Dominikana jest bezpieczna dla turystów?
3. Jest tutaj (bardzo) dużo zwiedzania
Dominikana oferuje tyle ciekawych aktywności i zabytków, że nie sposób odwiedzić ich wszystkich podczas jednych wakacji. W samym Vamos Dominicana oferujemy ponad 10 wycieczek fakultatywnych, a każda z osobna jest w stanie zagwarantować cały dzień pełen emocji – to jednak dopiero wierzchołek góry lodowej tego, co skrywa ten karaibski kraj. Spośród tylko najbardziej popularnych opcji wymieniamy:
- Kurort Punta Cana.
- Wyspę Saona.
- Stolicę Santo Domingo.
- Półwysep Samana.
- Miasto Puerto Plata.
- Renesansowe Altos De Chavón.
- Region Montecristi.
- Obszar Bahia de las Aguilas.
- Pielgrzymkowe La Altagracia – Higüey.
- Wyspę Catalina.
Więcej na ich temat (i nie tylko) przeczytasz w artykule Dominikana — co warto zobaczyć? Najlepsze atrakcje. Podczas swoich wakacji koniecznie spróbuj snorkelingu, nurkowania oraz gry w golfa – Dominikana bez tych aktywności nie byłaby prawdziwą Dominikaną. Dlatego rozejrzyj się po naszej stronie i zaplanuj swoje idealne wakacje.
4. Jest tutaj (bardzo) dużo pamiątek
Z Dominikany koniecznie trzeba przywieźć 2 pamiątki: rum i cygara. No dobrze, może nie “koniecznie” (nie zachęcajmy do używek 😉), jednak z pewnością są to ważne dla historii tego kraju przedmioty. Oprócz tego możesz zaopatrzyć się w:
- dominikańską kawę, np. marki Santo Domingo, która uchodzi za jedną z najlepszych na świecie,
- naturalne kakao, świeżo zebrane z pobliskich plantacji, do nabycia np. na targowiskach,
- biżuterię z larimaru, unikalnego kamienia półszlachetnego, wydobywanego w Dominikanie,
- przyprawy i sosy, jak np. oregano dominikańskie czy suszona kolendra.
Dorzućmy do tego koszulki i kapelusze z motywem Dominikany, czy chociażby obrazy malowane przez lokalnych artystów (często, niestety, niewiele zarabiających). Summa summarum okazuje się, że na same pamiątki warto zarezerwować dodatkową walizkę – i rzecz jasna trochę nadprogramowych Pesos. Nasi polscy przewodnicy z Vamos chętnie podpowiedzą Ci, w jakie pamiątki warto się zaopatrzyć oraz gdzie kupić je po najniższej cenie.
5. Jest tutaj (bardzo) nie-europejsko
Zaczynając od samego podejścia do życia (zdziwisz się, jak nieziemsko wyluzowana jest społeczność Dominikany), aż po… ładowarki. Używa się tutaj gniazdek typu A i B, które są typowe dla Ameryki Północnej – polski sprzęt niestety nie zda tutaj egzaminu. Aby uniknąć przykrej niespodzianki, wrzuć do swojej walizki adapter wtyczki typu C do gniazdka typu A lub B, albo tzw. “EU to US”. Jednak istnieje więcej rzeczy, do których przyzwyczaiły nas europejskie standardy, a których raczej nie uświadczymy w Dominikanie, np.:
- zasady ruchu drogowego (a raczej ich brak) – lepiej uważać tutaj podczas przechodzenia przez ulicę;
- jeśli planujesz wypożyczyć samochód i jeździć po dominikańskich drogach – pamiętaj, że na skrzyżowaniach często panuje zasada “kto pierwszy, ten lepszy”;
- 15-minutowe spóźnienie to norma, a godzina to wciąż “na czas” – cierpliwość jest tutaj nawet bardziej, niż wskazana.
Zawsze staraj się mieć z tyłu głowy myśl, że lecisz na wakacje do praktycznie innego świata. Ale spokojnie – gdy uda Ci się już tutaj zaaklimatyzować, stwierdzisz, że żyje się bardzo przyjemnie. 🙂
Słowem podsumowania…
Przygotuj się na tropikalny klimat, gorącą temperaturę przez cały rok oraz różnorodność kulturową, która odbiega od europejskich standardów. Wrzuć do walizki adapter do gniazdek i zarezerwuj trochę pieniędzy na pamiątki (zaufaj nam, warto). Jednak przede wszystkim zadbaj o spokój ducha – wszak przyjeżdżasz tutaj odpocząć, prawda?